Na czasie: fermentacja – co to jest i z czym to się je?

Zapomnij o superfoods — teraz na czasie jest wszystko to, co powstaje w wyniku fermentacji! Na czym to właściwie polega? To proces, w którym bakterie, grzyby i drożdże są wykorzystywane do przygotowywania żywności. Może to brzmieć trochę niesmacznie, ale ten tradycyjny sposób przygotowywania żywności jest naprawdę bardzo smaczny i zdrowy. Czemu? Czytaj dalej, jeśli chcesz wiedzieć więcej!

Co to jest fermentacja?

Podczas fermentacji mikroorganizmy — bakterie, grzyby lub drożdże — przekształcają produkty, zmieniając ich kwasowość, smak, zapach i teksturę. Mikroorganizmy rozwijają się pod wpływem ciepła i wilgoci. Znanymi przykładami fermentowanych produktów są jogurt, piwo czy kiszona kapusta.

W średniowieczu fermentacja stała się najważniejszym sposobem konserwacji żywności. Nikt nie wiedział jeszcze, że sfermentowane jedzenie jest w rzeczywistości bardzo zdrowe, chodziło głównie o przechowanie warzyw i owoców do kolejnych zbiorów. Podróżnicy zawsze zabierali ze sobą na statkach kiszone warzywa, ponieważ miały one dłuższy okres przydatności do spożycia, a zawarte w nich witaminy pomagały zapobiec szkorbutowi.

Dlaczego fermentacja jest zdrowa?

Fermentowane produkty szczególnie bogate są w probiotyki. Są to bakterie dobre dla jelit, usprawniające trawienie i podwyższające odporność. Ponadto, fermentowane warzywa zawierają wiele innych zdrowych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze.

Blue Zones

„Blue Zones” lub „Niebieskie Strefy” to małe obszary na świecie, o których mówi się, że mieszkający tam ludzie są szczęśliwsi oraz żyją zdrowiej i dłużej. Średnia długość życia wynosi tam często ponad 100 lat. Niebieskie strefy występują między innymi na Sardynii (Włochy), Okinawie (Japonia) i Ikarii (Grecja). Co mają wspólnego mieszkańcy tych obszarów? Najprawdopodobniej to, że uwielbiają fermentowane jedzenie.

Kiszone warzywa

Do fermentacji można użyć wszystkich twardszych warzyw, takich jak papryka, kapusta, ogórek, kalafior i marchew. Przygotować można m.in. kim chi: to tradycyjne koreańskie danie, które (zwykle) składa się z kiszonej kapusty lub białej rzodkiewki. Warzywa marynowane są w solance razem z anchois, imbirem i czosnkiem.

Dania i napoje przygotowywane w procesie fermentacji

Oprócz dobrze znanych przykładów, takich jak jogurt lub piwo, istnieją również mniej znane potrawy i napoje wytwarzane w procesie fermentacji:

Miso
Miso to pochodząca z Japonii, sfermentowana pasta, przygotowywana z soi, ryżu, soli i Koji (specjalnego gatunku drożdży, powodującego jej fermentację). Pasta stosowana jest w wielu japońskich produktach, takich jak zupa miso-shiru, sos sojowy czy sake.

Czy wiesz, że… sos sojowy to jedna z najstarszych przypraw na świecie, używana od ponad 2500 lat. Wytwarzana jest podczas fermentacji mieszanki ziaren soi z dodatkiem dużej ilości soli.

Nukazuke
Nukazuke to japońska metoda fermentowania warzyw w otrębach ryżowych. Najczęściej jest to bakłażan, rzodkiew, kapusta i ogórek. Są szczególnie popularne, ponieważ w procesie fermentacji zachowują chrupkość. Otręby ryżowe miesza się najpierw w garnku z solą, wodorostami kombu i wodą. Powstały zacier, w którym fermentuje się warzywa, ma konsystencję porównywalną z mokrym piaskiem. Warzywa Nukazuke są często podawane jako przystawka lub używane jako przyprawa.

Kapusta kiszona
Znana też z języka niemieckiego jako sauerkraut, czyli kwaśna kapusta. Kwasowość zawdzięcza przekształceniu cukru w kwas mlekowy, w naturalnym procesie fermentacji, czyli kiszeniu. Zwiększa ono ilość enzymów spożywczych i witamin, szczególnie witaminy B. Używana jest jako dodatek do niemieckich bratwurst czy jako główny składnik bigosu, ale sama w sobie również smakuje doskonale!

Czy wiesz, że… Rakfisk to pstrąg fermentowany w zalewie przez okres do roku. Ten specyficzny przysmak pochodzi z Norwegii i spożywa się go w trakcie mroźnej, skandynawskiej zimy.

Kombucha
Kombucha, to napój pochodzący z fermentacji. Wytwarzany jest ze słodkiej, czarnej lub zielonej herbaty, przy użyciu specjalnych kultur drożdży i bakterii, tworzących gęsty „kożuch”. Zawiera probiotyki (tak, tak — jak wszystkie fermentowane produkty), witaminy i przeciwutleniacze. A smak? Istnieje wiele metod tworzenia kombuchy, co sprawia, może się on bardzo różnić, zależnie od danej receptury. Zazwyczaj jest ona musująca, o świeżym smaku. Warto spróbować!

Kefir
Kefir — jako jedyny produkt mleczny — wytwarzany jest przy użyciu drożdży. Zawiera witaminy i dobre bakterie probiotyczne. Jak już wiesz, są one dobre szczególnie dla Twojego układu trawiennego. Kefir ma lekko kwaśny, orzeźwiający smak.

Czy wiesz, że… zakwas powstaje w wyniku fermentacji mąki z wykorzystaniem naturalnie występujących bakterii i drożdży. Ma łagodnie kwaśny smak i lepsze właściwości odżywcze niż pieczywo przygotowane z użyciem drożdży.

Ogórki kiszone
Przygotowane są w procesie naturalnej fermentacji w solance, co sprawia, że stają się kwaśne. Ogórki umieszcza się w szklanym, ceramicznym lub drewnianym naczyniu wraz z różnymi przyprawami. Wśród tych tradycyjnie stosowanych są: czosnek, chrzan, koper, białe nasiona gorczycy czy liście laurowe, a przede wszystkim, obowiązkowo: sól.

Zamów zdrowe jedzenie na Pyszne.pl

Czy chcesz spróbować, jak smakują te wszystkie specjały? Zamów zdrowe dania w łatwy i szybki sposób na Pyszne.pl! Pamiętaj, że z naszej platformy zamawiać możesz codziennie, także w niedziele niehandlowe.