Lody – fakty i mity

Lato bez lodów to jak pizza bez sera… Nie do pomyślenia! Lody nie tylko bajecznie chłodzą w upalne dni, ale również rozpieszczają nasze podniebienia wspaniałymi smakami i wyjątkową konsystencją. Włoskie, kręcone, wodne, na patyku… Rodzajów lodów jest niemal tyle, ile faktów i mitów na ich temat. Zapoznaj się z najciekawszymi z nich!

10 faktów o lodach, które powinien znać każdy lodożerca

Skąd pochodzą lody?

Z Włoch? Zonk! Choć lody włoskie są najpopularnieszym rodzajem lodów, to wynalezienie recuptury na nie, należy przypisać nikomu innemu jak Chińczykom! Główny składnik pierwotnej wersji chińskich lodów to… śnieg. #omnomnomnom

Włoskie lody…

Choć Włosi lodów nie wynaleźli, wynaleźli coś równie genialnego…. maszynę do lodów, dzięki której możemy cieszyć się smakiem puszystych lodów z automatu. #ThankYouItaly

lody z bitą śmietaną

Gdzie je się najwięcej lodów?

Na pewno na jednej z tropikalnych wysp, na której temperatury sięgają 40 stopni Celsjusza, a słońce świeci przez minimum 12 godzin na dobę. … Nic bardziej mylnego! Mistrzami świata w jedzeniu lodów są… Finowie! Przeciętny mieszkaniec Finlandii spożywa 14 litrów lodów rocznie!

Polak = Lodożerca?

Nie do końca. Na tle Finów, Polacy wypadają dość blado. Przeciętny Polak spożywa w ciągu roku ok. 4 l lodów na głowę, co jest równoznaczne z 58 gałkami lodów.

Polacy stawiają na klasykę!

Najczęściej wybierane smaki lodów w Polsce to: waniliowy, czekoladowy, śmietankowy i truskawkowy.

lody czekoladowe

Najdziwniejsze smaki lodów

Wszystkim tym, dla których czekolada, wanilia i spółka to za mało, polecamy bardziej egzotyczne smaki. Co powiecie na lody truskawkowe z dodatkiem octu balsamicznego? A może skusicie się na gruszkę z parmezanem? Zbyt mało ekstrawagancji? W takim razie zapraszamy na lody truflowe, marchewkowe, buraczkowe, ziemniaczane, a nawet… łososiowe i oscypkowe!

Języki w ruch!

Choć technik jedzenia lodów jest wiele, to bezkonkurencyjną metodą jedzenia lodów jest lizanie. Na drugim miejscu uplasowało się jedzenie łyżeczką, a na trzecim gryzienie. Apropos gryzienia…

Nie jedz lodów, bo się przeziębisz… 

…mawiały nasze mamy i babcie. Czy można faktycznie rozchorować się od lodów? Okazuje się, że grozi to tylko osobom, które lodów nie liżą, ale je gryzą. Zbyt szybkie połykanie dużych kawałków lodów powoduje oziębienie tylnej ściany gardła i migdałków, czego konsekwencją jest zaburzenie naturalnej bariery ochronnej oraz szybszy rozwój bakterii w jamie ustnej. Nie jest to jednak wina lodów samych w sobie, ale niskiej temperatury oraz, nie ukrywajmy – łakomstwa:)

Lody jako lekarstwo

Jeżeli pofolgowaliśmy sobie z lodami i złapaliśmy przeziębienie, to najlepiej zwalczyć je… lodami! Lody przynoszą prawdziwą ulgę w walce z bólem gardła!  Ich działanie można porównać z zimnym okładem, który jest pomocny w walce np. z urazem kostki… Działanie lodów utrzymuje się niestety dość krótko. Ale hej.. smaczniejsze lekarstwo nie istnieje!

Lody – bomba nie tylko smakowa

Wszyscy kochamy lody, jednak warto spożywać je z umiarem. 100 g lodów czekoladowych zawiera 152 kcal. Lody waniliowe to 161 kcal, pistacjowe 273 kcal, a truskawowe 138 kcal. Lżejszą alterantywą są sorbety owocowe – truskawkowy ma na przykład tylko 80 kcal. Lody wodne możemy spożywać z czystym sumieniem, nawet w ilościach preferowanych przez Finów!

Lody tajskie – tego jeszcze nie było!

Znudziły Ci się już lody włoskie, gałkowe czy kręcone? Co powiesz na lody tajskie, przyrządzane na specjalnej, pokrytej szronem metalowej płycie?

Ugniatamy, siekamy, miażdżymy, rolujemy.. Taa dam! Lody tajskie gotowe! I co najlepsze – dostępne również nad Bałtykiem!