Kuchnia ukraińska

Piłkarskich emocji ciąg dalszy! Już jutro Polska Reprezentacja w Piłce Nożnej zmierzy się z Reprezentacją Ukrainy. Naszym wschodnim sąsiadom nie udało się wprawdzie zaimponować na boisku, jednak w kuchni Ukraina zasługuje bezapelacyjnie na tytuł Mistrza Europy. Zapraszamy do zapoznania się z specjałami kuchni ukraińskiej.

Kuchnia ukraińska – smaczna i pożywna

Potrawy kuchni ukraińskiej są wynikiem krzyżowania się różnych wpływów historycznych i etnicznych. To właśnie w tych specjałach echem odbijają się smaki kuchni kaukaskiej, polskiej, tatarskiej, rumuńskiej, rosyjskiej czy żydowskiej. Takie sploty są efektem różnego rodzaju dziejowych przeobrażeń, wojen i wzajemnego przenikania się kultur, do którego dochodzi wówczas, kiedy w granicach jednego państwa zamieszkują władające różnymi językami i posiadające własne zwyczaje, narody.

dania kuchni ukraińskiej

Kuchnia z Ukrainy jest więc smaczna, bogata w dania tłuste, mięsne i mączne, którymi można się nasycić. Szeroki wachlarz smaków sprawia z kolei, że ukraińskie dania na długo pozostają w pamięci. I to chyba jedyna stałość – kuchnia ta różni się trochę w zależności od regionu, ale wciąż pozostaje interesujące dla smakosza lubiącego odkrywać nowe kulinarne ścieżki.

Kuchnia ukraińska – co region, to obyczaj

Mięsne potrawy z Krymu

Na Krymie dominują potrawy mięsne, głównie baranina. To pozostałości tatarskiej obecności. Tam również dają się wyczuć oddziaływania rosyjskiej tradycji kulinarnej oraz wpływ kultury żydowskiej.

Sękacz  z polskich Kresów

Zgoła inaczej jest na dawnych polskich Kresach. Tutaj je się dużo chleba, który stanowi podstawę jadłospisu, ale mieszkańcy Zachodniej Ukrainy rozmiłowali się także w przepysznym sękaczu – jajecznym cieście o wyjątkowym kształcie, który jest efektem misternej pracy kliku doświadczonych osób.

Lwów – wpływy kuchni polskiej i żydowskiej

Warto wspomnieć także o wyjątkowym mieście, jakim jest Lwów. Tutaj właśnie najściślej przenikają się różne kulinarne drogi. Kuchnia lwowska jest więc niepowtarzalnym konglomeratem kuchni polskiej i żydowskiej, w której wyraźnie odczuć można kaukaską nutę.

Bukowina – rumuńske smaki

Bliska Rumunii ukraińska Bukowina to zagłębie “rumuńskich smaków”. Flagową potrawą w tym regionie jest mamałyga. To gładka kaszka kukurydziana, schowana pod grubą warstwą naturalnego krowiego kwaśnego sera i gęstej śmietany. Wszystko efektownie podane w glinianym naczyniu.

Flagowe dania kuchni ukraińskiej

Wareniki

Wareniki

Najbardziej chyba znanym daniem kuchni ukraińskiej są wareniki, czyli nieduże pierożki z parzonego ciasta, które jest niezwykle delikatne, a farsz, przykładowo, z sera i ziemniaków, ma wyrazisty smak. Można je podawać z przysmażoną cebulą, skwarkami i kwaśną śmietaną. Zamiast tej ostatniej, doskonale sprawdzi się kefir jako chłodzący i zdrowy napój.

Barszcz ukraiński

Barszcz ukraiński

Barszcz ukraiński to pożywna zupa, która cieszy się niesłabnącą popularnością i jest drugim po warenikach, najbardziej znanym daniem z kuchni naszego wschodniego sąsiada. Przygotowuje się ją z czerwonych buraków, dodaje się kapustę oraz pokrojone w kostkę ziemniaki, a przed podaniem zabiela się ją odrobiną śmietany. Barszcz ten występuje w kilku wersjach. Najpopularniejszy jest oczywiście czerwony, ale smakiem nie ustępuje mu zupa gotowana na szczawiu, która ma zielony odcień oraz inny wariant, podawany z fasolą, zwany barszczem czernihowskim. Zupa ta, bez względu na jej rodzaj, najsmaczniejsza jest dzień po ugotowaniu, kiedy wszystkie ingrediencje nieco się ze sobą przegryzą.

Żarkoje

Miłośnicy jedzenia podanego w niezwykły sposób, będą urzeczeni innym przysmakiem kuchni ukraińskiej. Chodzi o żarkoje (po polsku słowo to oznacza “ciepłe”), czyli mięsno-warzywny gulasz, serwowany w wysokim glinianym naczyniu, które zamyka specjalnie zapieczony chleb, stanowiący równocześnie przykrycie – wystarczy je zdjąć, odwrócić i umieścić w nim porcję gulaszu. Taki obiad można urozmaicić wybornym kwasem chlebowym. Orzeźwiający, gazowany i delikatnie słodki, podkreśli smak każdej ukraińskiej potrawy.

Szaszłyki z baraniny

szaszłyki z baraniny

Na Ukrainie, zamiast karkówki z grilla, chętnie spożywa się szaszłyki. Zwykle do przygotowania tej potrawy używa się mięsa baraniego, które odpowiednio dużo czasu spędziło w marynacie. Pokrojone na w miarę regularne kostki umieszcza się na metalowym sztyfcie, przetykając kawałami warzyw, a następnie piecze nad ogniem.

Sękacz, pampuszki i syrnyki

syrnyki

Uzupełnieniem biesiady w ukraińskim stylu będzie wspomniany już sękacz, ale można także pokusić się o pampuszki, czyli nawiązujące do naszych pączków smażone pączki, lub syrnyki, czyli placuszki ze smażonego białego sera.

Restauracje ukraińskie na Pyszne.pl

Kuchnia ukraińska, mimo, że obfita w dość tłuste dania, pełna jest wybornych potraw, które nie tylko szybko zaspokoją głód, ale i na długo pozostaną w pamięci. Poza tym, jest to jedzenie pożywne, szczególnie wskazane w chłodnych porach roku. W Polsce znaleźć można wiele restauracji ukraińskich, ponieważ nawiązują  one  do naszej polskiej kuchni. Wiele z restauracji serwujących dania kuchni ukraińskiej jest dostępnych również na Pyszne.pl. Oto najpopularniesze z nich:

Restauracja Mała Ukraina w Gdyni

Restauracja Lwów w Chełmie

Restauracja Stary Lwów w Rzeszowie

Ukraińska Chata w Rzeszowie

Ukraińska Chata na Jagielońskiej w Rzeszowie

Kuchnia Ukraińska w Warszawie

Życzymy pysznego kibicowania! Może przy daniach kuchni ukraińskiej?