Kuchnia francuska – Vive la France!

Od czasów średniowiecza do dnia dzisiejszego kuchnia francuska uchodzi za wzór dla innych kuchni Europy Zachodniej. Inspiruje, zachwyca i kusi wyrafinowanymi technikami przyrządzania oraz niedościgłą elegancją podawania potraw. Smakołyki z repertuaru francuskiej kuchni są traktowane niemal jak kulinarny wzorzec metra i kilograma przechowywany w Sèvres. Nie bez powodu francuska tradycja kulinarna jako jedna z pierwszych (wraz z kuchnią śródziemnomorską i meksykańską) została wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Inspirację czerpią z niej od wieków mistrzowie kuchni z całego świata. Przez wiele stuleci oznaką dobrego smaku, czy wręcz obowiązkiem było podawanie dań przygotowywanych według tradycyjnych francuskich przepisów, a francuscy kucharze uznawani byli za godnych, aby dogadzać królewskim podniebieniom.

Nie tylko żabie udka, wina i sery

Na całym świecie francuska kuchnia kojarzona jest z doskonałymi winami, aromatycznymi serami oraz słynnymi żabimi udkami. Chociaż w stereotypie Francuza zajadającego się żabimi udkami jest nieco przesady, to jednak nie da się nie zauważyć, że skorupiaki, mięczaki i inne owoce morza często lądują na talerzu francuskiego smakosza.

ślimaki z nadzieniem

Jednak francuska kuchnia to nie tylko charakterystyczne dania. To przede wszystkim bogaty i zróżnicowany zbiór technik ich przyrządzania. Aby zasłużyć na miano francuskiego kucharza trzeba nauczyć się pieczenia, smażenia na głębokim tłuszczu i podsmażania, pieczenia i grillowania, duszenia, gotowania na wolnym ogniu,a także opanować bardziej wyrafinowane techniki, takie jak gotowanie w próżni. Kolejnym znakiem rozpoznawczym francuskiej kuchni jest wysoka jakość i idealna świeżość składników

Francuska różnorodność czyli haute cuisine i nouvelle cuisine

Chociaż kuchnia francuska słynie z niektórych potraw, to jednak należy pamiętać, że nie jest ona jednolita. Po pierwsze, wyróżnia się tak zwaną wysoką kuchnię haute cuisine, znaną z wykwintnych, tradycyjnych potraw oraz rozwijającą się prężnie od lat 60. ubiegłego wieku nową kuchnię nouvelle cuisine, stanowiącą dzięki swej lekkości i prostocie wyraźną opozycję wobec tej pierwszej. Po drugie, nie sposób nie zauważyć kulinarnych odmienności pomiędzy poszczególnymi regionami. Na północnym zachodzie Francji czyli w Bretanii i Normandii szczególnie chętnie jada się owoce morza, a także potrawy i napoje z jabłek czy karczochów. Południowy zachód to znakomite dania z wołowiny i drobiu oraz wspaniałe sery i kiełbasy. Południowy wschód słynie z szynek, dań z ryb oraz kasztanów. Nazwy wielu francuskich potraw brzmią niezwykle zmysłowo, a na samo ich wyobrażenie każdemu smakoszowi po prostu cieknie ślinka.

Typowe dania francuskie, czyli czym warto się zachwycić

Quiche

Z niesamowitej różnorodności francuskich dań trudno wybrać kilka najbardziej godnych polecenia. Jednak o kilku smakołykach nie sposób nie wspomnieć. Należy do nich quiche czyli placek ze słonego ciasta z wytrawnym nadzieniem przykrytym jajeczno-śmietanową masą. Rodzajów quiche’ów jest wiele, bo tylko od fantazji kucharza zależy skład nadzienia. Może się w nim znaleźć łosoś, cukinia, szpinak lub szparagi. Najpopularniejszy jest quiche lorraine, w którym kruchy spód tarty wypełnia się boczkiem i cebulą.

Quiche

Croque

Na uwagę zasługuje również croque czyli chrupiąca zapiekana kanapka w dwóch zmysłowych wersjach. Croque Monsieur to grzanka namaczana w jajku. Croque Madame ozdobiona jest na wierzchu sadzonym jajkiem, jak modnym kapeluszem. Znał je już Marcel Proust.

Croque Monsieur - zapiekanka

Ratatouille

Podniebienia jaroszy zachwyci charakterystyczne dla regionu Prowansji pożywne danie ratatouille przygotowywane wyłącznie ze składników warzywnych. Sezonowe warzywa (bakłażana, cukinię, pomidory) należy pokroić w grubą kostkę, dodać nieco papryki, czosnku i cebuli, a całość doprawić aromatycznymi ziołami prowansalskimi i dusić przez kilkanaście minut. Niekiedy do duszenia dodaje się również lekkiego wina.

Ratatouille

Coq au vin

Ukłon w stronę tradycji to coq au vin czyli kogut w winie. Z tego dania Francja znana jest na całym świecie. Nie ma jednego obowiązującego przepisu, bo w każdym regionie wykorzystuje się do jego przyrządzenia wino z lokalnych winnic. Warto skosztować również escargots de bourgogne czyli ślimaków duszonych w czerwonym winie.

Coq Au Vin

Flammkuchen

Ciekawostką jest flammkuchen, czyli rodzaj alzackiej pizzy na cienkim cieście. Składniki klasycznego flammkuchen to creme fraiche, wędzony boczek i cebula. Flammkuchen podaje się najczęściej z piwem lub białym winem.

Flammkuchen - podpłomyk alzacki

Crème brûlée

Kuchnia francuska to również przystawki i desery.  Przed głównym posiłkiem, poza klasyczną deską serów można zjeść francuskie makaroniki. Jako deser idealnie sprawdza się crème brûlée czyli delikatny krem z jajek, śmietanki, wanilii i cukru karmelizowanego za pomocą przypiekania palnikiem.

Crème brûlée

Bon Appétit!