Japońska zupa ramen

Ramen – japoński rosół z makaronem

Japońska zupa ramen, która ze względu na swój specyficzny makaron jest często mylona przez laików ze zwykłą zupką chińską, to wyjątkowe danie, którego przyrządzenie wymaga nie lada kunsztu kulinarnego. W skład tradycyjnej zupy ramen wchodzą makaron, mięso, jajko oraz bulion z mięsa lub warzyw. To właśnie jego przyrządzenie, różne w zależności od regionu, a nawet w zależności od kucharza, stanowi kwintesencję smaku całego dania. Bulion na bazie sosu sojowego, wywar doprawiony sojową pastą miso, rosół na kościach wieprzowych to tylko kilka z wielu odmian zupy ramen. Uzupełniony o warzywa, mięso, ryby oraz dodatki jakimi są kiełki, sezam, algi czy wodorosty nori, ramen stanowi prawdziwą ucztę dla podniebienia!

Zupa ramen – rodzaje

Do najpopularnieszych rodzajów zupy ramen zaliczają się:

Ramen shio

Ramen shio to najstarszy rodzaj ramenu. Shio w dosłownym tłumaczeniu oznacza “sól” i to ta przyprawa dominuje nad smakiem zupy. Tradycyjnie ramen shio jest podawany z mięsem drobiowym, rybami, kapustą pekińską, pędami bambusa, cebulą i szczypiorkiem.

Ramen tonkotsu

Ramen tonkotsu z pewnością nie zalicza się do dań typu fast food. Bulion przygotowuje się z kości wieprzowych, które muszą być gotowane przez ok. 12-15 godzin, aż do momentu hydrolizy kolagenu zawartego w kościach. Ramen tonkotsu ma ciemną barwę i gęstą konsystencję.

Ein von Miranda (@mirikaye) gepostetes Foto am

Ramen shoyu

Ramen shoyu jest przygotowywany na bazie sosu sojowego, uzyskanego poprzez fermentację ziaren soi. Ramen shoyu to jedna z nielicznych odmian ramenu, którego bulion nie powstał na bazie wieprzowiny. Nie należy on jednak do potraw wegetariańskich, gdyż tradycyjnie ramen shoyu podawany jest z mięsem, jajkiem i warzywami.

Ramen miso

Bazą zupy ramen miso jest pasta ze sfermentowanej soi. Podczas gdy w odmianie ramen shoyu i ramen shio, soja wyłącznie podkreśla smak wywaru, w ramenie miso, pasta sojowa dominuje nad smakiem całego dania. Tradycyjnie zupę podaje się z mięsem, kiełkami soi, sezamem, cebulą i kapustą pekińską.

Ein von @thedeeesh gepostetes Foto am

Burger Ramen – nowy trend w Ameryce

Oprócz klasycznych odmian ramenu, na rynku pojawiają się coraz to nowe wynalazki kulinarne, których twórcy wykorzystują typowe składniki japońskiego rosołu, do stworzenia nowych, kulinarnych wariacji. Ostatnio podniebienia nowojorczyków podbiły burgery ramen, których bułka jest zastąpiona ugotowanym makaronem ramen, wymieszanym z jajkiem, uformowanym na kształt bułki i usmażonym na patelni. Poza makaronową bułką, w skład burgerów ramen wchodzi hamburger z mięsa wołowego, rukola, cebula i sos shoyu, którego skład i receptura pozostaje słodką tajemnicą twórcy burgerów – nowojorczyka japońskiego pochodzenia – Keizo Shimamoto.

Póki co burgery ramen nie są jeszcze dostępne w Polsce, jednak na polskim rynku gastronomicznym pojawia się coraz więcej barów i restauracji serwujących zupy ramen. Wiele z nich znajdziecie również na Pyszne.pl.

O ramenie przeczytasz też na naszej Foodwiki!

Restauracje serwujące ramen na Pyszne.pl

Warszawa Wrocław
Veg Deli Goma sushi
Przystanek sushi Sushi Kushi
I Love Sushi  Sushi Naka
Poznań Sushi Kokoya
Koku Sushi Fatboy Sushi
Nagoya sushi Gdańsk
Kraków Akita Ramen
O-Ren Sushi Koku Sushi 
Mikołów Izakaya
Mio Sushi New Kansai Sushi Bar
Katowice Łódź
Hana sushi Ato Sushi

Smacznego!